Z przyjemnością informujemy, że Sąd Apelacyjny w Łodzi I Wydział Cywilny postanowieniem z dnia 27 lipca 2022 r. (sygn. akt I ACz 454/22) wydanym w sprawie z powództwa PKO BP S.A. z siedzibą w Warszawie przeciwko naszym Klientom o zapłatę tytułem bezumownego korzystania z kapitału na skutek zażalenia złożonego przez naszą Kancelarię na postanowienie w przedmiocie zawieszenia postępowania Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 21 kwietnia 2022 r. (sygn. akt II C 2608/21) postanowił zmienić zaskarżone postanowienie poprzez jego uchylenie.
Sąd Okręgowy I Instancji wydał uprzednio postanowienie w którym zawiesił postępowanie w powyższej sprawie na podstawie art. 177 § 1 pkt. 1 do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie sygn. akt II C 189/22 Sądu Okręgowego w Łodzi – z powództwa naszych Klientów przeciwko Bankowi.
W naszej ocenie tego rodzaju praktyka jest niedopuszczalna, zaś nasze stanowisko znalazło aprobatę składu orzekającego.
Należy podkreślić, że sąd ma obowiązek samodzielnego rozstrzygnięcia sprawy, a co więcej obowiązek ten skorelowany jest z zagwarantowanym w art. 45 Konstytucji prawem do sądu, a więc uchybiając temu obowiązkowi sąd narusza nie tylko przepisy postępowania cywilnego, ale także gwarantowane każdemu obywatelowi konstytucyjne prawa. Dodatkowo, art. 6 ust. 1 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności stanowi o prawie do rozpatrzenia sprawy przez sąd w rozsądnym terminie. Tymczasem zawieszanie postępowania i oczekiwanie na wydanie wyroku w innej sprawie w sposób oczywisty narusza tę zasadę, gdyż stwierdzenie nieważności czynności prawnej następuje ex tunc tj. ze skutkiem wstecznym od momentu jej dokonania.
Orzeczenie stwierdzające bezwzględną nieważność czynności prawnej (umowy) ma zatem charakter deklaratoryjny, z uwagi na omawiany powyżej fakt, że nieważna umowa jest dotknięta ową nieważnością już w chwili jej zawarcia i nie wywołuje tym samym żadnych skutków prawnych. W związku z powyższym skutków nieważności nie należy łączyć, z datą zapadnięcia orzeczenia, w którym wskazano na nieważność umowy, ani z momentem dowiedzenia się przez stronę o powyższym orzeczeniu.
Sprawę prowadzili: Adwokat Adam Pietrak i Adwokat Ewelina Paździora.
Kancelaria Adwokacka VINDIGO PIETRAK & PAŹDZIORA SP.P. oferuje kompleksową pomoc prawną dla osób fizycznych oraz podmiotów gospodarczych na terenie całego kraju. Nasza siedziba znajduje się w Łodzi, posiadamy również oddziały w Warszawie, Krakowie i Sieradzu jednak reprezentujemy Klientów przed sądami i urzędami na obszarze całej Polski. Zapewniamy profesjonalizm i poufność każdej prowadzonej sprawy, dbając o najwyższe standardy obsługi Klienta.
Projekt strony Bizness Hero © 2024.