Wygrana z Bankiem PKO BP. S.A.- z powództwa wzajemnego

Coraz częściej trafia się kumulacja roszczeń Kredytobiorców oraz Banku. W niniejszej sprawie Bank w zmodyfikowanym powództwie domagał się od naszych Klientów zapłaty (następnie po modyfikacji: zwrotu kapitału, waloryzacji) zaś Kancelaria w odpowiedzi na pozew złożyła powództwo wzajemne, gdzie roszczeniami objęła zapłatę i żądanie ustalenia nieważności umowy.

Efekt – jeden wyrok i jedna sprawa sądowa pozwala na zamknięcie kwestii rozliczeń z Bankiem w sposób definitywny. W dacie 9 kwietnia 2024 r. zapadł właśnie tego rodzaju wyrok. Sąd Okręgowy w Łodzi Wydział I Cywilny w sprawie sygn. akt I C 581/23 w wyroku obejmującym faktycznie dwa niezależne powództwa:

I z pozwu głównego:
zasądził od pozwanych Kredytobiorców na rzecz powoda PKO BP S.A. solidarnie kwotę 189.655,92 PLN z odsetkami ustawowymi za opóźnienie począwszy od 3 maja 2022 r. i dalej aż do dnia zapłaty;
 oddalił powództwo w pozostałej części;
 umorzył postępowania w zakresie kwoty 76.018.06 PLN oraz w zakresie zgłoszonego roszczenia ewentualnego;

II z powództwa wzajemnego:
 zasądził od pozwanego PKO BP S.A. na rzecz powódek łącznie kwoty: 211.675,14 PLN oraz kwotę 80.966,91 CHF z odsetkami ustawowymi za opóźnienie począwszy od 21 maja 2022 r. i dalej aż do dnia zapłaty;
 ustalił, że umowa kredytu hipotecznego zawarta pomiędzy stronami w dniu 18 lutego 2008 r. o jest nieważna;
 zasądził od pozwanego PKO BP S.A. na rzecz Powódek kwotę 11.817 PLN tytułem zwrotu kosztów procesowych, w tym kwotę 10.800 PLN tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego wraz z odsetkami ustawnymi za opóźnienie począwszy od dnia uprawomocnienia się wyroku.

Sprawę rozpoznawała Sędzia Sądu Okręgowego Pani Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek.

Wyrok jest nieprawomocny.

Z ramienia Kancelarii sprawę prowadzili: Adwokat Adam Pietrak i Adwokat Ewelina Paździora.

Udostepnij post