Przeciwko naszym Klientom wszczęte zostały dwa postępowania egzekucyjne w oparciu o bankowe tytuły egzekucyjne. Deutsche Bank S.A. dochodził od naszych Klientów roszczeń wynikających z tzw. umów frankowych.
Sąd uwzględnił powództwa przeciwegzekucyjne złożone przez naszych Klientów, jednak w jednej ze spraw komornik obciążył ich kosztami postępowania egzekucyjnego, zaś w drugim z postępowań komornik nie znalazł podstaw do zasądzenia na rzecz naszych Klientów kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu egzekucyjnym.
Oba rozstrzygnięcia zostały zaskarżone do Sądu skargami na czynności komornika.
Pierwsza ze spraw rozstrzygana była przez Sąd Rejonowy w Żyrardowie. Sąd oddalił skargę na czynności komornika, powielając nieprzystające do okoliczności sprawy stanowisko, zgodnie z którym jeśli tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności, to dla oceny celowości wszczęcia postępowania egzekucyjnego punktem wyjścia pozostaje ustalenie czy wszczynając postępowanie egzekucyjne wierzyciel wiedział o istnieniu przyczyn, które doprowadziły do pozbawienia mocy tytułu wykonawczego czy też nie. Zdaniem Sądu bank w chwili wystawiania bankowego tytułu egzekucyjnego nie mógł wiedzieć o braku podstaw do wszczęcia egzekucji i dlatego kosztami postępowania winien być obciążony dłużnik. Dopiero Sąd drugiej instancji przekonały nasze argumenty, że w sprawach prowadzonych w oparciu o szczególne tytułu wykonawcze jakimi są BTE dłużnik przed wszczęciem egzekucji nie ma żadnej możliwości merytorycznego kwestionowania roszczenia banku. Dopiero złożenie powództwa przeciwegzekucyjnego, dopuszczalnego przecież dopiero po powstaniu tytułu wykonawczego, umożliwiało dłużnikom podniesienie argumentów przemawiających za nieistnieniem zobowiązania, którego przymusowej realizacji domagał się wierzyciel. Nie ma więc żadnych podstaw, aby to konsument ponosił koszty egzekucji nieprzysługującego bankowi roszczenia.
Postanowienie zostało wydane przez Sąd Rejonowy w Żyrardowie w sprawie I Cz 68/22.
W drugiej ze spraw już Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie rozpatrujący skargę na czynności komornika dostrzegł brak zasadności nieprzyznawania dłużnikom wygrywającym powództwo przeciwegzekucyjne kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu egzekucyjnym. Zmienił zaskarżone postanowienie zgodnie z żądaniem skargi i przyznał dłużnikom od banku zwrot kosztów zastępstwa w kwocie 5400 zł.
Postanowienie zostało wydane przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w sprawie I Co 2123/22.
Sprawy prowadzili: Adwokat Adam Pietrak i Radca Prawny Marta Studzińska.
Kancelaria Adwokacka VINDIGO PIETRAK & PAŹDZIORA SP.P. oferuje kompleksową pomoc prawną dla osób fizycznych oraz podmiotów gospodarczych na terenie całego kraju. Nasza siedziba znajduje się w Łodzi, posiadamy również oddziały w Warszawie, Krakowie i Sieradzu jednak reprezentujemy Klientów przed sądami i urzędami na obszarze całej Polski. Zapewniamy profesjonalizm i poufność każdej prowadzonej sprawy, dbając o najwyższe standardy obsługi Klienta.
Projekt strony Biznes Hero © 2025.