Sąd Rejonowy w Bochni Wydział I Cywilny w dniu 14 października 2022 r. udzielił w ostatnim niemal momencie zabezpieczenia Naszym Klientom poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego prowadzonego w sprawie o eksmisję do czasu prawomocnego zakończenia postępowania o ustalenie prawa do lokalu socjalnego.
Sprawa powyższa ma charakter wielowątkowy, jest wyjątkowa i skomplikowana pod każdym względem.
Eksmisja miała zostać przeprowadzona w dniu 28 października 2022 r. Komornik z uwagi na udzielone zabezpieczenie nie może jej przeprowadzić, jednakże z uwagi na wyłącznie wpadkowy charakter ww. procesu nie możemy jako prawnicy jeszcze złożyć broni, gdyż walka w istocie nadal się toczy, a właściwie dopiero się zaczyna…
Ale od początku. Celem nadrzędnym było zabezpieczenie mieszkania naszych Klientów, co udało się osiągnąć – jednakże nie jest to jedyny cel naszych działań. Chcemy, aby nasi Klienci odzyskali swój dom, który został im odebrany przez Bank.
Nasi Klienci w dniu 16 sierpnia 2007 r. roku zawarli z GE Money Bank S.A. z siedzibą w Gdańsku umowę kredytu na cele mieszkaniowe indeksowaną kursem CHF. W wyniku opóźnienia w płatności rat Bank wypowiedział Umowę kredytu jak również wezwał Kredytobiorców do zapłaty i złożył pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym z dnia 27.07.2011 r. Jeszcze w 2011 r. został wydany przeciwko Kredytobiorcom nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym wydany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie, zaś Sąd Apelacyjny w Krakowie utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Tarnowie z dnia 17.12.2012 r. Prawomocność tych wyroków oraz dalszy ciąg zdarzeń okazały się brzemienne w skutkach.
Bank przystąpił do egzekucji z nieruchomości Kredytobiorców i złożył wniosek (jako wierzyciel) o przejęcie na własność w trybie 984 § 2 k.p.c. tej nieruchomości. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Bochni Wydział I Cywilny o przysądzeniu własności – wierzyciel, Bank przejął na własność wskazaną powyżej nieruchomość i został ujawniony jako właściciel w księdze wieczystej prowadzonej na nieruchomości. Jednocześnie, po przejęciu nieruchomości na własność Bank zainicjował postępowania egzekucyjne w przedmiocie wejścia w posiadanie nieruchomości i eksmisji osób zamieszkujących ten dom. Bank stał się właścicielem nieruchomości Kredytobiorców – ich jedynego miejsca zamieszkania i aktualnie dąży do eksmisji jego mieszkańców, co na ten moment zostało mu przez nas udaremnione.
Należy podnieść, że w latach 2011-2013 nikt jeszcze nie słyszał o nieważności umów kredytów indeksowanych i abuzywności poszczególnych klauzul waloryzacyjnych, zaś poziom ochrony Konsumentów był znikomy, o czym świadczą chociażby lakoniczne uzasadnienia ferowanych przez Sądy w tej sprawie wyroków. Aktualnie, Kancelaria walczy o to, aby umowę kredytu indeksowanego unieważnić i rozpoznać zarzuty dotyczące treści umowy, które nie miały okazji w latach 2011-2013 ujrzeć światła dziennego oraz równolegle, by w sprawie została złożona przez Rzecznika Finansowego skarga nadzwyczajna. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą Klienci odzyskają swój dom – lub chociaż jego równowartość.
Sprawę prowadzą: Adwokat. Adam Pietrak i Adwokat Ewelina Paździora.
Kancelaria Adwokacka VINDIGO PIETRAK & PAŹDZIORA SP.P. oferuje kompleksową pomoc prawną dla osób fizycznych oraz podmiotów gospodarczych na terenie całego kraju. Nasza siedziba znajduje się w Łodzi, posiadamy również oddziały w Warszawie, Krakowie i Sieradzu jednak reprezentujemy Klientów przed sądami i urzędami na obszarze całej Polski. Zapewniamy profesjonalizm i poufność każdej prowadzonej sprawy, dbając o najwyższe standardy obsługi Klienta.
Projekt strony Biznes Hero © 2025.