W maju 2022 r. informowaliśmy o wyroku Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim I Wydział Cywilny (SSO Ewa Tomczyk) w sprawie z powództwa naszej Klientki przeciwko Credit Agricole Bank Polska S.A. w sprawie prowadzonej pod sygn. akt I C 1728/21 – gdzie przedmiotem sprawy była umowa kredytu hipotecznego złotowego z dnia 26 października 2007 r. zawarta z Lucas Bank S.A. w brzmieniu zmienionym aneksem z dnia 16 maja 2008 r. (przewalutowanie do CHF). Sąd I Instancji uznał ww. umowę za nieważną od dnia jej zawarcia tj. od 26.10.2007 r.
Otrzymaliśmy już pisemne uzasadnienie tego wyroku. Umowa kredytu hipotecznego po zawarciu aneksu była umową kredytu tzw. indeksowanego. Dopuszczalność zastosowania takiego mechanizmu zdaniem Sądu nie była kwestionowana zarówno w orzecznictwie SN (por. wyroki z dnia 19 marca 2015 r., IV CSK 362/14, OSNC-ZD 2016, nr C, poz. 49, z dnia 22 stycznia 2016 r., I CSK 1049/14, OSNC 2016, nr 11, poz. 134, z dnia 1 marca 2017 r., IV CSK 285/16), jak i TSUE, który skupiał swą uwagę przede wszystkim na ocenie charakteru i transparentności klauzul kształtujących ten mechanizm w kontekście art. 4 ust. 1 i 2 dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.
Sąd I Instancji wskazał, że:
zastrzeżone w umowie kredytu złotowego indeksowanego do waluty obcej klauzule kształtujące mechanizm indeksacji określają główne świadczenie kredytobiorcy;
w konsekwencji w ten sposób należy też ocenić postanowienie stanowiące część mechanizmu indeksacyjnego, określające sposób oznaczenia kursu miarodajnego dla przeliczenia walutowego;
postanowienia aneksu umowy zawartej przez strony, które tworzą mechanizm indeksacji nie zawierają jasnej i jednoznacznej informacji, z której wynikałoby, że wyrażenie salda kredytu w walucie obcej prowadzi do możliwych wahań (codziennych) wysokości zadłużenia wyrażonego w złotych polskich, tj. wysokości świadczenia, którego spełnienie zwolni kredytobiorcę z zobowiązania, jak również, że takie wahania nie są w żaden sposób ograniczone, w związku z czym przy wzroście kursu, wysokość świadczenia pozostałego do spłaty wyrażonego w złotówkach, nie maleje wraz ze spłatą kolejnych rat, ale rośnie.
Powódce nie zobrazowano skutków wzrostu kursu waluty przy uwzględnieniu parametrów umowy zawieranej przez strony, jak również nie przedstawiono historycznych wahań kursów tej waluty w okresie adekwatnym do określonego w umowie terminu spłaty kredytu.
zapewniono powódkę, że kurs CHF jest stabilny, sugerując tym samym, że tendencja ta utrzyma się przez okres obowiązywania umowy.
popiera w całości argumentację przedstawioną w wyroku SN z dnia 11 grudnia 2019 r. (V CSK 382/18, Legalis)
W treści pisemnego uzasadnienia możemy przeczytać, że: „przewidziane w umowie przewalutowanie kredytu nie stanowi swobodnego uprawnienia kredytobiorcy, a zostało pozostawione uznaniu i ocenie banku, w szczególności w zakresie zdolności kredytowej. Nadto ze względu na znaczą różnicę wysokości stawek referencyjnych LIBOR i WIBOR, konsument może być zainteresowany przewalutowaniem dopiero po zaktualizowaniu się ryzyka kursowego. Przewalutowanie kredytu doprowadzi zatem do usankcjonowania skutków rażąco nierównomiernego rozłożenia ryzyka kursowego między stronami. (…) Odwołanie się do waluty obcej miało na celu wprowadzenie mechanizmu przeliczania świadczeń. Po usunięciu tego mechanizmu nie jest możliwie przeliczanie świadczeń stron z waluty obcej na walutę polską, a tym samym umowa nie może być wykonywana”.
Uzasadnienie wyroku, jakkolwiek korzystne dla naszej Klientki – nie daje nam nadal jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy aneks przewalutowujący został uznany za nowację zobowiązania wynikającego z pierwotnej umowy kredytu, gdyż Sąd I Instancji w treści uzasadnienia nie poświęcił temu zagadnieniu uwagi. A szkoda…
Sprawę z ramienia Kancelarii VINDIGO prowadzili: Adwokat Adam Pietrak i Adwokat Ewelina Paździora.
Kancelaria Adwokacka VINDIGO PIETRAK & PAŹDZIORA SP.P. oferuje kompleksową pomoc prawną dla osób fizycznych oraz podmiotów gospodarczych na terenie całego kraju. Nasza siedziba znajduje się w Łodzi, posiadamy również oddziały w Warszawie, Krakowie i Sieradzu jednak reprezentujemy Klientów przed sądami i urzędami na obszarze całej Polski. Zapewniamy profesjonalizm i poufność każdej prowadzonej sprawy, dbając o najwyższe standardy obsługi Klienta.
Projekt strony Bizness Hero © 2024.