Chociaż linia orzecznicza w tzw. „sprawach frankowych” wydaje się ustabilizowana i zapadające wyroki w znakomitej większości są dla kredytobiorców korzystne, a sądy wydając rozstrzygnięcia mogłyby się opierać właściwie na załączonych do pozwu dokumentach, to jednak nadal kredytobiorcy są wzywani na rozprawę celem złożenia zeznań. Stawiennictwu na rozprawie zazwyczaj towarzyszy ogromny stres i jedynym skutecznym sposobem na zminimalizowanie go jest rzetelne przygotowanie się do rozprawy. Co prawda nadal dominują rozprawy zdalne, które odbywają się w bardziej przyjaznym dla zeznających środowisku, niemniej należy pamiętać, że wciąż jest to rozprawa przed sądem i obowiązują takie same reguły jak w przypadku rozprawy odbywającej się w budynku sądu. Zatem wykluczone jest posiłkowanie się notatkami czy korzystanie z podpowiedzi osoby siedzącej obok lub w tym samym pomieszczeniu, bowiem sędziowie zwracają uwagę na wszelkie niewłaściwe zachowania osób składających zeznania. Na rozprawę zdalną łączymy się za pośrednictwem linku, który najczęściej zostaje wskazany w wezwaniu. Również w przypadku rozpraw zdalnych należy mieć przygotowany dowód osobisty, aby okazać go sądowi.
Niestety nie sposób przewidzieć absolutnie wszystkich pytań, które zostaną zadane przez sąd lub pełnomocnika banku, niemniej w oparciu o doświadczenia z wielu prowadzonych przez nas spraw można wyodrębnić te, które podczas rozprawy pojawiają się najczęściej.
Przygotowując się do złożenia zeznań należy przypomnieć sobie jak najwięcej okoliczności związanych z zawarciem umowy i informacjami poprzedzającymi jej zawarcie, udzielanymi przez pracownika banku lub pośrednika, a także własne potrzeby, oczekiwania i możliwości w tamtym okresie. W większości przypadków tego typu kredyty były oferowane kredytobiorcom ze względu na rzekomy brak ich zdolności kredytowej na kredyt w złotówkach.
Powyższe pytania najczęściej zadaje sąd lub profesjonalny pełnomocnik kredytobiorcy.
Należy pamiętać, że rolą pełnomocnika banku jest dowiedzenie, że kredytobiorca uzyskał wszystkie niezbędne informacje od pracownika banku, w tym przede wszystkim te, które uświadamiały mu skalę ryzyka związanego z zawarciem umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego. Ponadto pełnomocnik banku będzie zmierzał do podważenia posiadanego przez kredytobiorcę statusu konsumenta. Zatem należy spodziewać się pytań dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej i celu, na jaki został zaciągnięty kredyt.
W każdej chwili kredytobiorca może powiedzieć, że danej kwestii nie pamięta bądź nie rozumie pytania i prosić o jego wytłumaczenie. Co do zasady, na pytania należy odpowiadać konkretnie i zwięźle, a przede wszystkim zachować spokój i powściągnąć emocje, aby przekonać sąd o swojej wiarygodności.
Kancelaria Adwokacka VINDIGO PIETRAK & PAŹDZIORA SP.P. oferuje kompleksową pomoc prawną dla osób fizycznych oraz podmiotów gospodarczych na terenie całego kraju. Nasza siedziba znajduje się w Łodzi, posiadamy również oddziały w Warszawie, Krakowie i Sieradzu jednak reprezentujemy Klientów przed sądami i urzędami na obszarze całej Polski. Zapewniamy profesjonalizm i poufność każdej prowadzonej sprawy, dbając o najwyższe standardy obsługi Klienta.
Projekt strony Bizness Hero © 2024.