Zmiana przeznaczenia lokalu mieszkalnego na użytkowy

Zmiana przeznaczenia lokalu mieszkalnego na użytkowy (przy założeniu posiadania prawa własności do ww. nieruchomości)  musi być zgodna z planem miejscowym, a jeżeli dla danego terenu nie ma obowiązującego planu miejscowego – z decyzją o warunkach zabudowy. Jeżeli lokal znajduje się na obszarze objętym planem miejscowym, należy najpierw zwrócić się do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) o wydanie zaświadczenia, że zamierzona zmiana jest zgodna z planem miejscowym.

W przypadku wspólnoty mieszkaniowej będzie potrzebna zgoda wspólnoty wyrażona w uchwale.

Zgodnie z art. 71 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Do zgłoszenia należy dołączyć:

  1. opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granic nieruchomości i innych obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej i sąsiednich nieruchomościach, z oznaczeniem części obiektu budowlanego, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania;
  2. zwięzły opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń, a w razie potrzeby, również danymi technologicznymi;
  3. oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy;
  4. zaświadczenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
  5. w przypadku zmiany sposobu użytkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 2 – ekspertyzę techniczną, wykonaną przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności;
  6. w zależności od potrzeb – pozwolenia, uzgodnienia lub opinie wymagane odrębnymi przepisami, w szczególności decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie z art. 72 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Zmianę sposobu użytkowania lokalu zgłaszamy do odpowiedniego starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu. Zgłoszenia może dokonać osoba, który dysponuje prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, np. inwestor, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego.

Zmianę sposobu użytkowania lokalu należy zgłosić przed jej dokonaniem. W przypadku braku takiego zgłoszenia właściciel lokalu może odpowiadać za samowolę budowlaną.

Jeżeli nasze zgłoszenie spełnia wszystkie formalne wymogi, urząd przyjmie zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania tzw. milczącą zgodą. Oznacza to, że nie otrzymamy z urzędu żadnego formalnego pisma ze zgodą na zmianę sposobu użytkowania lokalu.

W ciągu 30 dni od momentu złożenia wniosku urząd może wydać decyzję o sprzeciwie na zmianę sposobu użytkowania. Jeśli tego nie zrobi, po 30 dniach od złożenia zgłoszenia możemy zmienić sposób użytkowania lokalu. Mamy na to dwa lata – jeżelili w tym czasie tego nie zrobimy, po upływie tego terminu należy ponownie złożyć wniosek. Złożenie wniosku o zmianę sposobu użytkowania lokalu nie łączy się z żadnymi opłatami.

Od decyzji o sprzeciwie na zmianę sposobu użytkowania możemy w ciągu 14 dni odwołać się do urzędu wojewódzkiego za pośrednictwem urzędu, który wydał decyzję.

Po 30 dniach występujemy do urzędu, w którym składaliśmy wniosek, z prośbą o wydanie zaświadczenia o braku przeciwwskazań do przekształcenia oraz zaświadczenia o samodzielności lokalu.

Na podstawie powyższych dokumentów składamy 2 wnioski do Wydziału Geodezji i Katastru. Pierwszy o zmianę w kartotece lokali, drugi o wypis z kartoteki lokali (już po zmianie). Ten drugi dokument będzie pokazywał, że zmiany zostały wprowadzone (zmiana z lokalu mieszkalnego na niemieszkalny).

Na zakończenie należy udać się do Sądu Wieczystoksięgowego i na odpowiednim formularzu złożyć wniosek o wpis w księdze wieczystej.

Należy zaznaczyć, że w przypadku przekształcenia zapewne zmieni się wysokość podatku od nieruchomości (na wyższą kwotę).

Druki dotyczące zmiany sposobu użytkowania lokalu dostępne są na: https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/inwestycje-budowlane/chce-zmienic-sposob-uzytkowania/proc_555-zmiana-sposobu-uzytkowania-obiektu-budowlanego

Udostepnij post